znak logo

ambroz

Svatý Ambrož patron všech evropských včelařů

Diskusní fórum
valašskomezříčských včelařů


Aktuální čas:

Přidat Příspěvek

Předseda
Vloženo: 10. 06. 2021 20:50:34
 

Přidávám pozvánku přítele Mohelníka

Zdravím z ValMezu.
Doufám, že už i u vás s koncem května, který svým aprílovým počasím spíše připomínal duben, vám začaly včelky dělat radost a začaly o něco více plnit medníky. S některými z Vás jsem měl možnost potkat se na Včelařské pouti na Svatém Hostýně a jsem za to velmi rád.
Dovoluji si Vám poslat pozvánku na on-line přednášku:
Středa 9. června 2021 od 19 hodin – Mgr. Machová Alena, MBA – Včelí vosk – nutná registrace > https://www.psnv.cz/vzdelavani/akce/vceli-vosk.
Kvalitní včelí vosk začíná být čím dál větší vzácností a proto doporučuji této přednášce věnovat pozornost.

Přeji Vám i vašim včelká vše dobré, užívejte hezkého počasí a ať Vám včelky dělají radost.
Jiří Mohelník
Předseda
Vloženo: 18. 03. 2021 17:50:34
 

Potěšující zpráva.
V katastrech, které podléhali vyšetření moru včelího plodu po dvouletém období vyšli všechny včelstva negativní.
Tak ať Vám včeky lítaj.
Jednalo se o katastry:
 
 • Mštěnovice

 • Bynina

 • Krhová

 • Velká Lhota

 • Malá Bystřice
 • Předseda
  Vloženo: 14. 02. 2021 10:50:34
   
  Chtěl bych poděkovat všem včelařům, kteří přispěli na zemětřesením poškozeného včelaře v Chorvatsku. Na sbírce pořádané v měsíci lednu bylo vybráno pěkných 22 200,- Kč, které byly předány prostřednictvím Dobrovolného svazku obcí Mikroregionu Valašskomeziříčsko-Kelečsko a Svazu Čechů v Republice Chorvatsko včelaři panu Karlovi Vaškovi z Jazveniku.
  Více se také dozvíte na adrese https://www.valasskemezirici.cz/pomoc%2Dchorvatskemu%2Dkrajanovi%2Dod%2Dvcelaru%2Dz%2Dvalmezu/d-45355

  předseda
  Vloženo: 02. 02. 2021 13:14:15
   
  Opět jsem dostal od přítele Mohelníka odkazy na on-line přednášky, za což mu děkuji a tady je zveřejňuji.

  Příjemný den

  Přehled plánovaných on-line přednášek na nejbližší období:

  4. února 2021 od 18 hodin - Jan Kolomý - Včelař z povolání aneb pohledy na současnost i možnou budoucnost - možno sledovat zde > https://youtu.be/rZgZEB56D9M

  5. února 2021 od 17 hodin - Ing. Pavel Konečný - Příprava včelstev na letošní sezónu - nutno se registrovat > https://www.souvnasavrky.cz/akce-souv-vvc-ops/online-prednaska-priprava-vcelstev-na-letosni-sezonu/

  10. února 2021 od 17 hodin - Doc. Ing. Přidal Antonín, Ph.D. - Kolapsy včelstev (opakování úspěšné lednové přednášky - kdo nestihnul, má ještě jednu příležitost) - nutná registrace > https://www.psnv.cz/vzdelavani/akce/kolapsy-vcelstev-2

  12. února 2021 od 16 hodin - Vladimíra Gottwaldová - Včelaření v systému Eurodadant a RNDr. Václav Švamberk – Včelí pastva (netuším, zda bude pouze jeden přednášející či oba - program v NASA se celkem dost mění) - nutná registrace > https://www.souvnasavrky.cz/akce-souv-vvc-ops/vcelarsky-patek-5/

  19. února 2021 od 17 hodin - MVDr. Pavel Texl - Produkce a prodej medu z pohledu SVS - nutná registrace > https://www.souvnasavrky.cz/akce-souv-vvc-ops/online-prednaska-2/


  Předseda
  Vloženo: 23. 12. 2020 12:46:24
   
  Přikládám pozdrav zpřízněných včelařu z Daruvaru v Chorvatsku. Tím jim také přejeme vše nejlepší do nového roku a klidné prožití svátků Vánočních.  A.V.
  Vloženo: 09. 12. 2020 21:42:48
   
  Dobrý den,
  v neděli ve Valmezu proběhly dvě včelařské akce, většina včelařů vedla chemickou válku s roztočem, někteří jsme se rozhodli raději pro návštěvu našeho kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Valašském Meziříčí, kde se uskutečnila již tradiční slavnostní VČELAŘSKÁ MŠE SVATÁ.
  Vy, kteří jste se nemohli z nějakého důvodu zúčastnit tak se ještě kolik dnů můžete podívat na
  https://www.youtube.com/watch?v=xmfn2_xaAZk
  Všechny srdečně zdraví
  Tonda Váhala

  Předseda
  Vloženo: 16. 11. 2020 11:18:32
   
  Dobrý den,
  doporučuji zhlédnout přednášku Zdeňka Klímy - Příčiny podzimních úhynů. Odkaz na přednášku je vložen v záložce důležitých odkazů.
  Děkuji za odkaz panu Jiřímu Mohelníkovi.

  jm
  Vloženo: 24. 10. 2020 18:31:46
   
  Dobrý den.
  V tuto dobu Vám asi jen málo kdo řekne v jakých termínech budou kurzy pro začátečníky - ty se většinou pořádají v době, kdy je možná i praxe (prohlídka včelstev), což nyní opravdu není možné ;-)
  Celkem propracovaný systém vzdělávání má PSNV, která mimo jiné pořádá Letní školy nástavkového včelaří a to od přípravky (pro ty, co ještě školy nemají) až po speciály zaměřené na různá témata (chov matek, výroba medoviny, apiterapie atd.). Jak jsem napsal výše, v tuto dobu je tak nějak po sezóně. Sledujte stránky www.psnv.cz a v předjaří se tam nějaká vhodná škola určitě objeví...
  Rovněž bych Vám doporučil učebnice Včelařství, který byly vydány jako učební texty pro obor včelař - farmář v Blatné, která je rovněž spjata s PSNV. Letos na podzim vyšel III. svazem, na jaře snad vyjde poslední (IV.). Všechny (zatím) tři svazky můžete zakoupit na již zmíněném webu.
  A když už jsme u těch škol, tak bych Vám určitě doporučil Moravskou včelařskou školu v Hranicích na Moravě, která probíhá na "lesárně" - odborným garantem je Mendelova univerzita v Brně. Výuka zahrnuje dva semestry, četnost je jednou za měsíc (so + ne). Přednášejícími jsou opravdu kvalifikovaní a to jak s pohledu odborného, tak i pedagogického. Sám jsem absolvoval, mohu jen doporučit. Jedinou podmínkou je včelařit alespoň jeden rok. Podrobnosti nalezne na již zmíněných stránkách.
  V minulých letech jsme v KD Hrachovec pořádali cyklus přednášek Valašské včelařské vzdělávání. Letošní ročník jsme s ohledem na vývoj kolem koronáčku prozatím odpískali...
  Pokud budete mít jakékoliv dotazy, můžete mě kontaktovat na email mohelnik@vcely-med.cz

  Ať se Vám i vašim včelám daří.
  Mohelník Jiří  KP
  Vloženo: 21. 10. 2020 18:56:00
   
  Základní kurz pro včelaře začátečníky

  Dobrý den,
  ráda bych se zeptala zda ZO ČSV ve Valašském Meziříčí, popř. někdo z členů svazu organizuje Kurz pro včelaře začátečníky? Děkuji za odpověď.

  Předseda
  Vloženo: 02. 10. 2020 14:44:54
   
  VOJENSKÉ LESY OTEVŘOU SVÉ PŘÍRODNÍ LOKALITY VČELAŘŮM

  VLS nabídnou své unikátní přírodní lokality k dispozici malým včelařům. Smyslem spolupráce je podpora včelařství, ale také možnost využití přínosů včel pro posílení biodiverzity a biologickou rovnováhu přírody.
  Zpět
  Spolupráci zakotvuje memorandum, které dnes podepsali ředitel VLS Petr Král a předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmila Machová. Čeští včelaři tak budou pro svou činnost moci využívat šest přírodních lokalit, které Vojenské lesy spravují v bývalých vojenských újezdech i v okolí těch stávajících. S ohledem na omezení související s výcvikovou činností armády včelstva nebudou umísťována v aktivních vojenských újezdech.
  Společným jmenovatelem lokalit, které VLS spolkovým včelařům dají k dispozici, je, že se v drtivé většině jedná o unikátní přírodní oblasti, kterým se po desetiletí vyhnul civilizační ruch včetně intenzivního zemědělského využití a „chemizace“ krajiny.
  Podmínky dohody lesníků s včelaři stanoví, že vhodné lesní pozemky vytipují zájemci o umístění včelstev se správci jednotlivých lokalit. Stanoviště od sebe budou muset být vzdálena minimálně 2 kilometry a konkrétní člen spolku na ně s VLS uzavře nájemní smlouvu maximálně na 4 roky za symbolický nájem. Podmínkou je, že na stanovišti neumístí včelař více než 20 včelstev.
  „Smyslem této spolupráce je pro nás využití přínosu včely medonosné pro ekologickou stabilitu krajiny. A také proto, že chceme podpořit tuto společensky přínosnou spolkovou činnost,“ vysvětlil ředitel VLS Petr Král.
  Lesníci tak včelařům pro jejich činnost poskytnou i další součinnost, především možnost příjezdu na stanoviště po lesních cestách. Dohoda VLS a Českého svazu včelařů se opírá i o lesní zákon, který stanoví, že správce lesa je povinen zajišťovat, aby lesy rovnoměrně a trvale plnily všechny své funkce, tedy i funkci ekologickou.
  „A k zajištění této funkce lesů přispívají významnou měrou také hmyzí opylovatelé. Proto chovatelé mohou se souhlasem vlastníka lesa z důvodu opylování rostlin, využití medovice a zlepšení produkce semen lesních dřevin lesa umisťovat svá včelstva na lesních pozemcích,“ dodala předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmila Machová s tím, že spolupráce s vojenskými lesy je oboustranně výhodná.
  Součástí memoranda je také dohoda lesníků s včelaři o spolupráci na osvětové činnosti. Svaz tak bude moci propagovat svou činnost na akcích, které Vojenské lesy a statky pořádají pravidelně pro veřejnost. Včelaři se tak pravděpodobně představí na největší tuzemské oborové akci Lesnický den v Ralsku, Dětském dni na šumavské Olšině, ale také tradiční každoroční prezentaci Armády ČR a VLS ve vojenském újezdu na Olomoucku s názvem Armáda, lesnictví a myslivost na Libavé.

  Předseda
  Vloženo: 16. 09. 2020 08:38:18
   
  11. září 2020 proběhl na náměstí ve Valašském Meziříčí Medový den pořádaný včelaři Valašského Meziříčí ve spolupráci s Městem Valašské Meziříčí. Účastníci Medového dne tento hodnotili velmi pozitivně a někteří museli v průběhu dopoledne doplňovat zásoby, aby nemuseli brzy končit. Na Medovém dni se také pořádali soutěže pro naše předškoláky a nejmenší školáky pod vedením zdejšího sdružení ČSOP, za což jim moc děkujeme, bylo se na co dívat a pro děti to bylo příjemně strávené dopoledne. Při kulturním programu v průběhu Medového dne vystoupila cimbálová muzika POLAJKA a v odpoledních hodinách žáci Základní umělecké školy Alfréda Radoka ve Valašském Meziříčí za což jim také děkujeme za zpříjemnění pobytu na náměstí. K vidění byl také skleněný úl, který byl velkým zájmem návštěvníků, kteří si mohli prohlédnout práci včel a včelí královny a také mohli vyslechnout odborný výklad včelařů k jejich otázkám. Včely do skleněného úlu zapůjčil místní včelař Antonín Drda, kterému za to děkujeme. Chtěli bychom také poděkovat za podporu Města Valašské Meziříčí, které umožnilo pořádání Medového dne a také jej finančně podpořilo.

  V rámci medového dne proběhla i soutěž o nejchutnější med, která byla vyhlášena ve čtyřech kategoriích a to hodnocené odbornou porotou v kategorii květový med, medovicový med a pastovaný med. V laické veřejné soutěži pouze nejchutnější med. Ve veřejné soutěži se nejlépe umístil Jaroslav Čtvrtníček z Krhové, kterému gratulujeme.

  V odborně hodnocené soutěži se v kategorii květový med bylo hodnoceno 17 vzorků, z nichž se nejlépe umístily:
  na 1. místě – Jindřich Pilát z Hodonína
  na 2. místě – Jiří Rosa z Valašského Meziříčí
  na 3. místě – Anna Žlebková z Valašského Meziříčí
  V kategorii medovicový med byl hodnocen pouze jeden vzorek a tak měla pouze jednoho výherce, a tím se stal opět pan Jindřich Pilát z Hodonína. U nás se medovice neurodila .
  V kategorii pastovaný med se hodnotily dva vzorky a ty se umístily:
  na 1. místě – Antonín Drda z Valašského Meziříčí
  na 2. místě – Alois Žilinský z Valašského Meziříčí

  Soutěž byla velice obtížně hodnotitelná, protože všechny předložené vzorky byly velice kvalitní a museli se hodnotit na desetibodové stupnici, aby nedošlo ke shodám. Všem účastníkům tak děkujeme za účast, že se nebojí pochlubit se se svým medem a výhercům gratulujeme k jejich umístění.

  Na závěr bych chtěl osobně poděkovat všem zúčastněným prodejcům za propagaci včelařství a práce kolem včel na Medovém dni ve Valašském Meziříčí a hlavně také organizační skupině, která se podílela na organizaci celého Medového dne, a věnovali mu svůj čas.


  Ronald
  Vloženo: 17. 08. 2020 22:06:46
   
  Zveme všechny členy Z.O. Valašské Meziříčí na tradiční opekání špakáčků na ukončení včelařské sezony. Opékání proběhne jako každoročně "Pod Vrchovinou" u hospody "U Žlebků"
  Akce je směřována na pátek 28.srpna od 17:00 hodin s podtextem "dones dva špekáčky" Na všechny se těší pořadatelé.

  Předseda
  Vloženo: 08. 07. 2020 22:06:11
   
  Na stráky jsem přidal formuláře ke stažení, jedná se o přihlášky pro nové včelaře a další. Na tuto stránku jsem také vložil jednoduchou kalkulačku pro výpočet výše příspěvku pro ČSV.

  Předseda
  Vloženo: 15. 06. 2020 22:24:34
   
  Zde můžete vkládat své příspěvky, dotazy, pozvánky, podněty, postřehy i rady a další. Pokud chcete přispět, tak se zaregistrujte a přihlašte.

  Včelaři z Valmezu © 2020. Stránky Základní organizace českého svazu včelařů Valašské Meziříčí. Oficiální stráky

  | E-mail: info@csvvalmez.cz | WWW: www.csvvalmez.cz |